Mid-West Regional 2WD round 5:  Telford Model Car Club

Laura Yardy

11th August 2019

 

It was a wet start to the meeting with potential showers forecast throughout the day.

 

 

 

There were 10 heats with 93 drivers competing.

 

 

Individual round scores were as follows.

 

Round 1

Round 2

Round 3

Round 4

1

Ben Pugh

Tom Yardy

Tom Yardy

Tommy Hall

2

Tom Yardy

Ben Pugh

Ben Pugh

Tom Yardy

3

Ritchie Thorn

Jamie Hall

Chris Lake

Ritchie Thorn

4

Phil Sleigh

Tony Bishop

Jamie Hall

Jamie Hall

5

Kit Jones

Tommy Hall

Kevin Lee

Phil Sleigh

6

Mathew Dodd

Kit Jones

Tommy Hall

Kit Jones

7

Mark Grainger

Kevin Lee

Tony Bishop

Ben Pugh

8

James Evans

Mathew Dodd

Phil Sleigh

Brett Birch

9

Russell Lee

Chris Lake

Ritchie Thorn

Tony Bishop

10

Michael Hobday

Alex Haywood

Kit Jones

Kevin Lee

 

 

After four rounds of qualifying the top 10 was as follows:

 

Overall Top 10

 

1

Tom Yardy

Schumacher

2

Ben Pugh

Schumacher

3

Tommy Hall

Associated

4

Ritchie Thorn

Associated

5

Jamie Hall

Associated

6

Phil Sleigh

Schumacher

7

Tony Bishop

 

8

Kit Jones

PR

9

Chris Lake

Schumacher

10

Kevin Lee

PR

      

 

A final Leg one

Tom Yardy took the leg one win from Jamie Hall in second and Ben Pugh in third.

 

Phil Sleigh finished fourth followed by Tony Bishop, Tommy Hall, Ritchie Thorn, Kit Jones, Chris Lake and Kevin Lee.

 

 

A final Leg two

Tom Yardy won leg two, taking the overall meeting win. Tommy Hall finished second followed by Ben Pugh in third.

 

Phil Sleigh was fourth followed by Kit Jones, Jamie Hall, Ritchie Thorn, Tony Bishop, Chris Lake and Kevin Lee.

 

 

 

A final Leg Three

Ben Pugh took the leg three win from Tommy Hall in second and Phil Sleigh in third.

Chris Lake was fourth followed by Kit Jones, Jamie Hall, Tom Yardy, Kevin Lee, Tony Bishop and Ritchie Thorn.

 

The overall results were as follows:

1.      Tom Yardy

2.      Ben Pugh

3.      Tommy Hall

4.      Phil Sleigh

5.      Jamie Hall

6.      Kit Jones

7.      Chris Lake

8.      Tony Bishop

9.      Ritchie Thorn

10.  Kevin Lee

 

Final winners

 

B Final: Brett Birch

C Final: Phil Channon

D Final: Neil Tinsley

E Final: Freddie Russell

F Final: Chris Boden

G Final: Jonathan Kedge

H Final: Tom Hughes

I Final: Dan Cooper

 

A big thank you to the members of Telford Model Car Club and to Stuart Whyman for running the meeting. Thanks to Carnival Pizza for providing the refreshments.

 

 

 

 

 

 

 

Overall 2WD series results

 

Top 3

1.      Tom Yardy

2.      Ben Pugh

3.      Tommy Hall

 

Under 16

1.      Tommy Hall

2.      Jamie Hall

 

 

Under 13

1.      Abe Lyons

2.      Charlie Saunders

3.      Lewis Hopkins

 

 

 

V40

1.      Phil Sleigh

2.      Kevin Lee

3.      Tony Bishop

 

 

 

Top F5: Neil Tinsley

 

 

Top F4: Lewis Hopkins

 

Top F3: Abe Lyons

 

Top F2: Alex Haywood

 

Well done to all the drivers that competed this year!