Mid-West Regional 4WD round 5:  Oswestry Model Car Club

Laura Yardy

18th August 2019

 

It was another mixed start to the day weather wise for the last round of the 4WD series. Before racing started the rain came but passed in time for qualifying to start.

 

 

 

There were 8 heats with 61 drivers competing. There was also a 2WD guest heat.

 

 

Individual round scores were as follows.

 

Round 1

Round 2

Round 3

Round 4

1

Kevin Lee

Tom Yardy

Tom Yardy

Tom Yardy

2

Tom Yardy

Tommy Hall

Tommy Hall

Kevin Lee

3

Tony Bishop

Ben Pugh

Ben Pugh

Jamie Hall

4

Jamie Hall

Keith Robertson

Mathew Dodd

Ben Pugh

5

Ben Pugh

Gareth Stanton

Keith Robertson

Tommy Hall

6

Ritchie Thorn

Mathew Dodd

Alex Haywood

Keith Robertson

7

Stuart Harlow

Alex Haywood

Stuart Harlow

Alex Haywood

8

Keith Robertson

Ritchie Thorn

Charlie Saunders

Mathew Dodd

9

Gareth Stanton

Jamie Hall

Abe Lyons

Gareth Stanton

10

Tommy Hall

Stuart Harlow

Gareth Stanton

Tony Bishop

 

 

After four rounds of qualifying the top 10 was as follows:

 

Overall Top 10

 

1

Tom Yardy

Schumacher

2

Kevin Lee

PR

3

Tommy Hall

Associated

4

Ben Pugh

Schumacher

5

Jamie Hall

Associated

6

Keith Robertson

Associated

7

Mathew Dodd

Schumacher

8

Tony Bishop

X-Ray

9

Alex Haywood

Associated

10

Gareth Stanton

 

      

 

A final Leg one

Tom Yardy took the leg one win with Kevin Lee in second and Tommy Hall third.

Mathew Dodd was fourth followed by Jamie Hall, Tony Bishop, Keith Robertson, Alex Haywood, Ben Pugh and Gareth Stanton.

 

 

A final Leg two

Tom Yardy won leg two taking the overall meeting win. Tommy Hall was second with Kevin Lee in third.

Ben Pugh was fourth followed by Mathew Dodd, Tony Bishop, Gareth Stanton, Jamie Hall, Alex Haywood and Keith Robertson.

 

 

 

 

 

A final Leg Three

Tom Yardy took the leg three win from Kevin Lee in second and Tommy Hall in third.

Ben Pugh was fourth followed by Keith Robertson, Tony Bishop, Jamie Hall, Mathew Dodd, Alex Haywood and Gareth Stanton.

 

The overall results were as follows:

1.      Tom Yardy

2.      Kevin Lee

3.      Tommy Hall

4.      Ben Pugh

5.      Mathew Dodd

6.      Keith Robertson

7.      Jamie Hall

8.      Tony Bishop

9.      Gareth Stanton

10.  Alex Haywood.

 

Final winners

 

B Final: Stuart Harlow

C Final: Paul Edwards

D Final: Pete Lyons

E Final: Rob Stone

F Final: Jeff Stanton

2WD Guest Final: Dan Murphy

 

 

A big thank you to the members of Oswestry Model Car Club and to Stuart Whyman for running the meeting.

 

Overall 4WD series results

Top 3

1.      Tom Yardy

2.      Ben Pugh

3.      Tommy Hall

 

 

Under 16

 

1.      Tommy Hall

2.      Jamie Hall

3.      Sophie McDougal

 

 

Under 13

 

1.      Charlie Saunders

2.      Abe Lyons

3.      Lewis Hopkins

 

 

 

V40

 

1.      Kevin Lee

2.      Tony Bishop

3.      Keith Robertson

 

 

 

V50

1.      Alec Springer

2.      Ian Littley

3.      Ken Rieth

 

 

Top F5: Neil Tinsley

 

Top F4: Lewis Hopkins

 

 

Top F3: Charlie Saunders

 

 

 

Top F2: Keith Robertson

 

 

Well done to all the drivers that competed this year!