Mid-West Regional 2WD round 5:  Oswestry Model Car Club

Laura Yardy

26th August 2018

 

After a mostly dry and sunny regional series we were faced with a wet end to the series at Oswestry model car club.

 

 

With the forecast promising rain all day there were a few cancellations, but 68 drivers still competed. Indoor pitting was also provided.

 

 

 

 

 

Individual round scores were as follows.

 

Round 1

Round 2

Round 3

Round 4

1

Phil Sleigh

Phil Sleigh

Ben Pugh

Phil Sleigh

2

Alex Haywood

Ben Pugh

Phil Sleigh

Ben Pugh

3

Ben Pugh

Alex Haywood

Alex Haywood

Mathew Dodd

4

Tony Bishop

Mathew Dodd

Kevin Hunt

Kevin Hunt

5

Jamie Hall

Tony Bishop

Jamie Hall

Alex Haywood

6

Mathew Dodd

James Evans

Mathew Dodd

James Evans

7

James Evans

Jamie Hall

Steve Haskins

Tommy Hall

8

Roger Mills

Kevin Hunt

Brian Preddy

Steve Haskins

9

Stuart Harlow

Graham Lisle

Pete Lyons

Jason Green

10

Robin Lucas

Ashley Williams

Paul Flinders

Paul Wales

After four rounds of qualifying the top 10 was as follows:

 

Overall Top 10

 

1

Phil Sleigh

Schumacher

2

Ben Pugh

Schumacher

3

Alex Haywood

Losi

4

Mathew Dodd

Schumacher

5

Kevin Hunt

Losi

6

Tony Bishop

X-Ray

7

Jamie Hall

PR

8

James Evans

Losi

9

Steve Haskins

Schumacher

10

Brian Preddy

Losi

 

 

 

A final Leg one

Phil Sleigh took the leg one win from Ben Pugh in second and Alex Haywood in third.

Mathew Dodd was fourth followed by Jamie Hall, Kevin Hunt, Steve Haskins, James Evans, Tony Bishop and Brian Preddy.

 

 

A final Leg two

Phil Sleigh wrapped up the meeting win taking the second leg. Alex Haywood was second and Ben Pugh was third.

Mathew Dodd was fourth followed by Kevin Hunt, Tony Bishop, James Evans, Jamie Hall, Steve Haskins and Brian Preddy.

 

 

 

A final Leg Three

Phil Sleigh won leg three from Ben Pugh in second and Tony Bishop in third.

Alex Haywood was fourth followed by Mathew Dodd, James Evans, Kevin Hunt, Jamie Hall, Steve Haskins and Brian Preddy.

 

The overall results were as follows:

1.      Phil Sleigh

2.      Ben Pugh

3.      Alex Haywood

4.      Mathew Dodd

5.      Tony Bishop

6.      Kevin Hunt

7.      Jamie Hall

8.      James Evans

9.      Steve Haskins

10.  Brian Preddy.

 

Final winners

B Final: Brandon Young

C Final: Michael Elliott

D Final: Tom Hughes

E Final: Ollie Dillion

F Final: Michael Hobday

G Final: Austin Edwards

 

 

A big thank you to the members of Oswestry Model Car Club and to Stuart Whyman for running the meeting. Thanks to Kay for supplying bacon and sausage sandwiches and cups of tea and coffee to warm everyone up.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The 2WD series results were as follows:

 

Series Top 10

1.      Tom Yardy

2.      Ben Pugh

3.      Phil Sleigh

4.      Mathew Dodd

5.      Paul Robinson

6.      Tommy Hall

7.      Kevin Hunt

8.      Keith Robertson

9.      Tony Bishop

10.  Alex Haywood

 

 

 

Under 13 Top 3

1.      Tommy Hall

2.      Brandon Young

3.      Abe Lyons

 

 

 

 

Under 16 Top 3

1.      Ben Pugh

2.      Jamie Hall

3.      Artjoms Silins

 

 

V40 Top 3        

1.      Phil Sleigh

2.      Keith Robertson

3.      Tony Bishop

 

 

V50 Top 3

1.      Alec Springer

2.      Ian Littley

3.      Duncan Wood

 

 

Top F2: Tommy Hall

 

 

Top F3: Roger Mills

 

 

Top F4: Chris Bowden

 

 

 

Top F5: Graham Lisle

 

 

Most Improved Driver Awards

 

2WD: Charlie Saunders

 

 

 

4WD: Abe Lyons

 

 

 

Well done to everyone that took part in the 2018 2WD series.